Fabicka o seksie, truchcie i ortodoncji

W dniach 24-27 września w Koszalińskiej Bibliotece Publicznej i bibliotekach gminnych powiatu koszalińskiego odbywa się cykl spotkań autorskich z Joanną Fabicką, świetną pisarką książek dla młodzieży i dorosłych.

Mieszkańców Koszalina zaprosiliśmy na spotkanie z Fabicką do Budynku Głównego KBP 24 września na godz. 10.00 i 25 września do Filii bibliotecznej nr 3 przy ul. Młyńskiej. Poza Koszalinem Autorka odwiedziła wszystkie biblioteki gminne w powiecie koszalińskim (Będzino, Biesiekierz, Bobolice, Manowo, Mielno, Polanów, Sianów, Świeszyno).

Joanna Fabicka (ur. 1970) - pisarka i felietonistka z wykształceniem filmoznawcy oraz doświadczeniem montażystki. Pracując w łódzkiej Filmówce, montowała m.in. nominowaną do Oscara Męską sprawę w reżyserii męża, Sławomira Fabickiego. Debiutowała w 1993 roku tomikiem poezji Bardziej cierpki smak. Jest autorką bestsellerowego cyklu książek o dojrzewaniu Rudolfa Gąbczaka i jego dysfunkcyjnej rodzinie: Szalone życie Rudolfa (W.A.B. 2002), Świńskim truchtem (W.A.B. 2004), Seks i inne przykrości (W.A.B. 2005) i Tango ortodonto (W.A.B. 2006). W 2008 roku nakładem W.A.B. ukazała się jej powieść Idę w tango. Romans histeryczny.

Poniżej prezentujemy opisy cyklu książek o Rudolfie wydawnictwa W.A.B.

„Szalone życie Rudolfa" - Przezabawny i rozbrajająco szczery pamiętnik piętnastoletniego gimnazjalisty, komentujący w dowcipny sposób otaczającą nas rzeczywistość. Każdy, kto przeżył koszmar dojrzewania, chodził do szkoły, miał "toksycznych rodziców", odnajdzie w zapiskach Rudolfa własne przeżycia i będzie się śmiał do łez. Szalone życie Rudolfa to książka nie tylko dla dorastającej młodzieży, lecz także dla "dorastających dorosłych". Dla wszystkich, którzy mają poczucie humoru i potrafią śmiać się z samych siebie.

„Świńskim truchtem" - Życie piętnastoletniego Rudolfa Gąbczaka nie jest łatwe: zawody miłosne, afery polityczne, romansujący ojciec, matka feministka, niezdyscyplinowana babcia, rodacy niezdecydowani, czy wejść do Unii... Polski kuzyn Adriana Mole'a radzi sobie z tym wszystkim z właściwym sobie wdziękiem. Z filozoficzną zadumą (niekiedy tylko przechodzącą w panikę) przyjmuje otaczający go chaos i kompletny brak zrozumienia. Najważniejsza jest wszak wierność artystycznym aspiracjom – nawet gdy na ich drodze stają zbliżające się egzaminy do liceum, wciąż krzywy zgryz i kompletny brak zainteresowania polskiej kinematografii młodymi geniuszami aktorskimi. Pełna humoru i trafnych obserwacji opowieść z życia współczesnego nastolatka to zabawna (i pouczająca) lektura również dla dzieci nieco starszych, a nawet zupełnie dorosłych. Współczesna polska rzeczywistość okazuje się czasem jeszcze bardziej zwariowana niż Rudolf...

„Seks i inne przykrości" - Czy dojrzewanie nigdy się nie kończy? Rudolf Gąbczak, bohater Szalonego życia Rudolfa oraz Świńskim truchtem, usiłuje przetrwać nieustanne niespodzianki (czytaj: katastrofy) towarzyszące temu strasznemu etapowi życia człowieka. Wierny ambicjom artystycznym i gotów do poświęceń na rzecz Sztuki, ku swemu zaskoczeniu robi karierę wokalisty hiphopowego w zespole swojego odwiecznego rywala (i jak się okazuje, najlepszego kumpla) – BB Blachy, od niedawna członka wojowniczej organizacji Młodzież Ziem Przodków. Poza ty m w rodzinie Gąbczaków proza życia: urna z prochami babci zostaje złożona w grobowcu w Mediolanie, ojciec zaczyna karierę jako poseł z ramienia Partii Sejmowego Planktonu, Filip zakłada knajpę, a Rudolf organizację pacyfistyczną, mama zostaje niedzielną anarchistką, a przyjaciółka Elka młodocianą samotną matką... Jakie jeszcze koszmarne prezenty ma w zanadrzu rechoczący złośliwie los? Czy Rudolfowi uda się wreszcie przekroczyć próg prawdziwej dorosłości? Trzecia część przygód szesnastoletniego Rudolfa Gąbczaka pełna jest celnych obserwacji polskiej codzienności, wydarzeń komicznych i groteskowych oraz brawurowego humoru.

„Tango ortodonto" - Życie nie przestaje zaskakiwać Rudolfa. Zdołał już pogodzić się z losem wiecznego pechowca, gdy oto pomyślnie zdaje egzamin do łódzkiej Filmówki. Niestety, nie może liczyć na finansową pomoc rodziny, co zmusza go do szukania innych źródeł utrzymania. Co wyniknie ze współpracy z telewizją „Kabel dla Każdego"? Czy Rudolf poradzi sobie z wyzwaniem, jakim jest opieka nad latoroślą Elki i Oziego – Rudolfem numer dwa, który okrucieństwem zdołał już przewyższyć Gonza? Jakby tego było mało, wynajmując kolejne stancje, bohater trafia na coraz dziwaczniejszych gospodarzy: alkoholika na zwolnieniu warunkowym, ortodoksyjną żydowską rodzinę, nawiedzoną wróżkę oraz sektę satanistów. Rudolf sprawia sobie ponadto nowiutki aparat ortodontyczny. Pojawia się znów stara znajoma – Brukselka, tym razem w charakterze... chirurga szczękowego. Rodzina Gąbczaków także nie przestaje zadziwiać: mama dzieli siatką mieszkanie na pół, ojciec wyjeżdża na Krym pisać poematy, Bulwiaczek kaprysi jak stara panna i pisze topowego bloga, a dorastający Gonzo śmiertelnie zakochuje się w tajemniczym „Edwardzie". Prawdziwych emocji dostarcza bohaterowi dopiero nieoczekiwana podróż do Hollywood.

Serdecznie zapraszamy do lektury!

Fabicka o seksie, truchcie i ortodoncji