W projekcie grafiki w tle wykorzystano zdjęcie przedstawiające Jerzego Fedorowicza i Ludmiłę Popiel oraz fragment ekslibrisu autorstwa Ludmiły Popiel. Zdjęcie z archiwum Agnieszki Popiel.

22 listopada w Koszalińskiej Bibliotece Publicznej odbył się wykład dr hab. Agnieszki Popiel, prof. Uniwersytetu SWPS, prezeski Fundacji Osieki im. Jerzego Fedorowicza i Ludmiły Popiel.

Podczas swojego wystąpienia pt. „Koszalin Superstar Bałtyku” dr hab. Agnieszka Popiel opowiadała o niezwykłej podróży przez życie i sztukę, którą wspólnie przebyli Ludmiła Popiel i Jerzy Fedorowicz. Wykładowczyni w sposób porywający przybliżyła początki powstania Plenerów w Osiekach, których para bohaterów wykładu była inicjatorami. Ludmiła Popiel i Jerzy Fedorowicz byli artystami ogromnie kreatywnymi, a ich dzieła stanowiły połączenie kunsztu artystycznego i intelektualnego. Podczas wykładu słuchacze poznali pokrótce nie tylko dzieła o charakterze ponadczasowym i ponadlokalnym pary Popiel-Fedorowicz, ale również genezę powstania kultowych Plenerów Osieckich, które w tym roku obchodzą jubileusz 60-lecia.

Ludmiła Popiel była autorką większości ekslibrisów wykonanych dla WiMBP (obecnie KBP), dlatego wykład był częścią projektu "Ekslibris miasta", który ma za zadanie promowanie kolekcji ekslibrisów zgromadzonych w zasobach koszalińskiej książnicy.

Wykład dr hab. Agnieszki Popiel