Jan Mencwel podczas dyskusji z Aleksandrą Barcikowską

19 września w sali kinowej Koszalińskiej Biblioteki Publicznej odbyło się spotkanie autorskie z Janem Mencwelem - animatorem kultury, publicystą, komentatorem, działaczem społecznym i aktywistą miejskim, autorem książek "Hydrozagadka. Kto zabiera polska wodę i jak ją odzyskać" oraz „Betonoza. Jak się niszczy polskie miasta”, za którą autor był nominowany do nagrody Grand Press w kategorii Książka Reporterska Roku 2021.

Spotkanie, które poprowadziła Aleksandra Barcikowska było okazją do dyskusji m.in. o pobudkach, które sprawiły, że autor zajął się tematem dotyczącym braku wody, a który jest związany z sięgającym setek lat wstecz kompleksie Polski związanym z mokradłami, błotem i torfowiskami, które były systematycznie osuszane, co z kolei przełożyło się na zmiany w środowisku naturalnym m.in. na populację rycyka, który jest obecnie ptakiem zagrożonym wyginięciem.

Społecznik i aktywista miejski opowiadał o spotkaniach z ludźmi, którzy walczą o ochronę rzek i jezior, a także o narzędziach, które mogą przyczynić się do przekonania urzędników do rezygnacji z inwestycji szkodliwych dla środowiska naturalnego. Jan Mencwel skupił się także na regulowaniu i betonowaniu rzek i na zgubnym wpływie tych inwestycji na środowisko. Spotkanie zwieńczyła lista dobrych praktyk, dzięki którym dostępność do wody pitnej dla obecnych oraz przyszłych pokoleń nie powinna być problemem.

Wszystkim obecnym na spotkaniu dziękujemy za przybycie i już teraz zapraszamy na kolejne wydarzenia, odbywające się w murach koszalińskiej biblioteki.

Jan Mencwel podczas dyskusji z Aleksandrą Barcikowską
Jan Mencwel podczas dyskusji uczestnikami wydarzenia
Jan Mencwel podpisuje plakat