Stasia Budzisz siedzi przy stoliku podczas spotkania. Przed nią stoi laptop

W dniu 20 lutego 2020 r. gościem Koszalińskiej Biblioteki Publicznej była Stasia Budzisz, reporterka zajmująca się Gruzją od dekady. Autorka promowała swój pierwszy reportaż pt. „Pokazucha. Na gruzińskich zasadach”. Nasza rozmówczyni twierdzi, że Gruzja ma dwie twarze i ukazywała zgromadzonym tą ukrytą.

Książka opisuje sytuacje ludzi, których nikt w Gruzji nie słucha – kobiet, które w wieku 15 lat wychodzą za mąż, wchodzą w nową rolę i nie kończą już szkoły, osób z niepełnosprawnościami, które ukrywa się przed światem. Nie mają one szans pojawić się w przestrzeni publicznej, bo jest ona dla nich niedostosowana, lub zwyczajnie nie pozwala im się z niej korzystać - praktykuje się np. zakaz wstępu do kawiarni. Do mniejszości seksualnych niechęć wyraża 80 % społeczeństwa. Gwałt, należy trzymać w tajemnicy, żeby nie zhańbić ojca i braci. Kobiety są dyskryminowane, rzadko kiedy zajmują kierownicze stanowiska.

W Gruzji na ulicach na pierwszy rzut oka widać wspaniałe samochody, najnowsze telefony, które jak się okazuje są brane na kredyt. Ich posiadacze nie mogą potem z nich korzystać, gdyż nie stać ich na to.

Autorka opowiadała także o niezwykłej gościnności, kuchni i malowniczych krajobrazach tego kraju. Tłumaczyła co kryje się pod trwającymi wiele godzin, bądź dni tradycyjnymi gruzińskimi ucztami (suprami), weselami i stypami na 400 osób.

To było bardzo interesujące popołudnie.

Od lewej: Dyrektor Koszalińskiej Biblioteki Publicznej, Dariusz Pawlikowski wita publiczność zgromadzoną podczas spotkania ze Stasią Budzisz. Obok niego stoi autorka.
Publiczność zgromadzona na spotkaniu ze Stasią Budzisz
Na pierwszym planie publiczność zgromadzona na spotkaniu ze Stasią Budzisz. W głębi autorka siedzi przy stoliku.
Stasia Budzisz rozmawia z uczestniczką spotkania