Justyna Horków i Dariusz Pawlikowski w Mediatece KBP

Jeśli ktoś nie wierzy, jak piękne, barwne i oryginalne mogą być owady, zapraszamy do nas!
W piątek (31 marca) w Mediatece otwarta została wystawa ilustracji „Insektarium" Justyny Horków. Mimo że artystka tworzy od wielu lat, swoje prace szerszej publiczności pokazała po raz pierwszy. Był to debiut niezwykle udany – w wernisażu wzięło udział mnóstwo osób, a rozmowy uczetsników trwały długo po oficjalnym otwarciu.

Justyna jest koszalinanką, na co dzień pracuje jako graficzka w Biurze Komunikacji Społecznej Politechniki Koszalińskiej, prowadzi zajęcia pilatesu, jest osobą wielu pasji i zainteresowań rysowanie to jedno z nich. Fascynację światem owadów i insektów, którą zaszczepił w niej dziadek-leśniczy, na papier zaczęła przenosić około siedem lat temu. Jak mówi, był to jej sposób na poukładanie myśli, rodzaj medytacji i odskocznia od codziennej pracy. Rysunki trafiały do szuflady albo na ściany przyjaciół. Teraz możemy oglądać je w Koszalińskiej Bibliotece Publicznej.

Na wystawę składa się kilkadziesiąt prac. O bohaterach „Insektarium" – robakach, chrząszczach, ćmach i nie tylko – Justyna mówi: „Owady mnie fascynują. Świat insektów jest bogaty w kształty, formy, kolory i struktury, dlatego jest niekońcącym się źródłem inspiracji. Zaczynam od szkicu ołówkiem, później robię lineart, czyli całość obrysowuję cienkopisem, co pozwala mi wydobyć stryktury, rytmy na przykład w skrzydłach motylich lub pancerzach owadzich. Po nałożeniu kredek dokładam linie, kóre powstają intuicyjnie, żeby zamknąć owadzią przestrzeń".

Uczestnicy wernisażu otrzymali katalog oraz zakładki do książek wykonane przez artystkę. Wystawę, która towarzyszy tegorocznej Nocy w Bibliotece można oglądać do końca kwietnia.

Goście wernisażu w Mediatece KBP
Justyna Horków i Dariusz Pawlikowski w Mediatece KBP