Wystawa na Placu Polonii

Zapraszamy przed gmach Budynku Głównego Koszalińskiej Biblioteki Publicznej, na Plac Polonii 1, gdzie można zobaczyć plenerową wystawę „Pokolenie Baczyńskiego”, zorganizowaną przy współudziale Instytutu Pamięci Narodowej.

Upamiętnia ona nie tylko tytułowego bohatera, poetę, podharcmistrza Szarych Szeregów, żołnierza Batalionu „Parasol” Armii Krajowej, który poległ w czwartym dniu Powstania Warszawskiego w wieku 23 lat, ale całe pokolenie młodych Polaków, wychowanych w odrodzonym po zaborach, wolnym kraju.

Wśród rówieśników Baczyńskiego, który 22 stycznia obchodziłby sto pierwsze urodziny, są postaci znane, ale także wielu zapomnianych bohaterów. Ich biografie pokazują, że w każdym dniu swego życia warto pamiętać o drugim człowieku, który jest obok i może potrzebować pomocy. Nie zawsze to, czego chcemy, jest tym, czego potrzebujemy, a praca na rzecz bliźniego jest dobrem bezcennym i ponadczasowym.

Zachęcamy do odwiedzenia wystawy, która pozwoli zgłębić losy, nawiązując do słów Stanisława Pigonia, brylantów, którymi strzelaliśmy do wrogów.

Wystawa na Placu Polonii