Plakat reklamujący spacer historyczny

24 września 2023 r. o godz. 11.00 koszaliński Oddział Głównej Biblioteki Lekarskiej zorganizował spacer historyczny otwierający nowy cykl "Mówiące kamienice". Było to kolejne spotkanie z historyczką Iwoną Sławińską, tym razem poświęcone mieszkańcom ulicy Matejki, dawniej Elisenstrasse, przy której żyli i działali Friedrich Onnasch (1881-1945) - ewangelicki proboszcz kościoła mariackiego, ksiądz superintendent i jego syn, również ksiądz ewangelicki - Fritz Onnasch (1911-1945). Obaj byli członkami tzw. Kościoła Wyznającego w niemieckim kościele ewangelickim, sprzeciwiającego się narodowemu socjalizmowi, działającego w okresie 1934–1945.

Współorganizatorem wydarzenia było koszalińskie Koło nr 1 Stowarzyszenia Bibliotekarzy Polskich.

Iwona Sławińska (od lewej) oraz Magdalena Młynarczyk-Wezgraj witają uczestników spaceru ulicą Matejki
Uczestnicy mogli śledzić na mapie zmiany, który zaszły na ulicach Koszalina na przełomie wieków
Iwona Sławińska opowiadała uczestnikom spaceru o układzie ulic w mieście
Iwona Sławińska pokazuje uczestnikom spaceru zmiany, które zaszły na mapie Koszalina