Świetny spektakl „Kolacja na cztery ręce” w reżyserii Kazimierza Kutza opowiada o fikcyjnym spotkaniu wielkich barokowych kompozytorów Jana Sebastiana Bacha i Jerzego Fryderyka Haendla. To widowisko skłoniło mnie do sięgnięcia po biografie mistrzów. W Koszalińskiej Bibliotece Publicznej znalazłam ich kilka. Ciekawie śledzi się życiorysy równolatków urodzonych w 1685 roku, o całkiem odmiennych kolejach losu. Jan Sebastian Bach urodził się w rodzinie muzyków. Wszyscy przedstawiciele dalszej i bliższej rodziny muzykowali. W pewnym czasie nazwisko Bach – oznaczało muzyka. Bachowie z całych Niemiec zbierali się co roku w jednym mieście, żeby wspólnie śpiewać i grać. Jan Sebastian był „dziedzicznie obciążony” wrażliwością muzyczną i talentem.

Inaczej było z Jerzym Fryderykiem Haendlem – jego ojciec cyrulik i chirurg, stanowczo zabraniał synowi gry na czymkolwiek. Uważał zawód muzyka za niepoważny i niestosowny. Dopiero interwencja księcia pozwoliła małemu Haendlowi uczyć się muzyki.

Jan Sebastian Bach został sierotą w wieku 9 lat. Mieszkał u starszego brata i szybko musiał się usamodzielnić i zarabiać na życie jednocześnie się ucząc. Dwukrotnie się żenił i miał aż 20-ro dzieci, z których 10-ro dożyło dorosłości. Wiódł skromne, pracowite życie jako kantor kościoła pw. Św. Tomasza w Lipsku. Jego synowie byli słynnymi kompozytorami. Jan Sebastian tworzył przede wszystkim muzykę religijną, pasje, msze, oratoria, kantaty. Ale też świecką, koncerty, partity, wariacje, improwizacje, fugi i in.

Jerzy Fryderyk Haendel oprócz tworzenia muzyki, na życzenie ojca studiował prawo. Był człowiekiem majętnym. Dużo podróżował, po Niemczech, Włoszech i Anglii, która się stała jego drugą ojczyzną. Był właścicielem teatrów, w których wystawiał swoje opery, oratoria i inne utwory muzyczne. Znał i przyjaźnił się z wielu słynnymi kompozytorami, Scarlattimi, Corellim, Telemanem, Steffanim i in.

Serdecznie zachęcam do przeczytania biografii tych dwóch wielkich muzyków a także do obejrzenia spektaklu „Kolacja na cztery ręce”. Wszystkie te dzieła są do wypożyczenia w Koszalińskiej Bibliotece Publicznej.

Wasza Biblioblogerka

1.      Gardiner J.E. Muzyka z zamku niebios : portret Johanna Sebastiana Bacha. Polskie Wydawnictwo Muzyczne, 2022

2.      Haendel. Oprac. Władysław Dulęba. Teksty Zofia Sokołowska. Polskie Wydawnictwo Muzyczne, 1972

3.      Iwaszkiewicz J. Jan Sebastian Bach. Państwowy Instytut Wydawniczy, 1951

4.      Kolacja na cztery ręce. Reż. Kazimierz Kutz.TP S.A., 2008.DVD

5.      Pociej B. Bach – muzyka i wielkość. Polskie Wydawnictwo Muzyczne, 1972

6.      Pociej B. Jan Sebastian Bach i jego muzyka. Wydawnictwa Szkolne i Pedagogiczne, 1995

7.      Rolland R. Haendel. Polskie Wydawnictwo Muzyczne, 1985

GALERIA
Okładki książki "Muzyka w zamku niebios" i spektaklu "Kolacja na cztery rece" na DVD
Okładki książki "Muzyka w zamku niebios" i spektaklu "Kolacja na cztery rece" na DVD - Okładki książki "Muzyka w zamku niebios" i spektaklu "Kolacja na cztery rece" na DVD
Okładki książek o Janie Sebastianie Bachu i Jerzym Fryderyku Haendlu
Okładki książek o Janie Sebastianie Bachu i Jerzym Fryderyku Haendlu - Okładki książek o Janie Sebastianie Bachu i Jerzym Fryderyku Haendlu