Pandemia trwa już tak długo, że osoby myślące chcą ją jakoś zracjonalizować. Znaleźć przyczyny, wyciągnąć wnioski, aby w przyszłości się jej ustrzec. Stąd pojawiają się różne teorie np. o wkładzie Siły Wyższej, która daje nam „prztyczka” dla opamiętania, o Naturze, która nie wytrzymawszy eksploatacji człowieka, buntuje się w ten sposób. O spiskach koncernów farmaceutycznych, światowych korporacji, wpływowych miliarderów, władz państwowych, korporacyjnych i innych.

A prawda jest bardzo prosta. To wszystko przez Pughów! Pisze o tym Henry Kuttner w jednym z opowiadań zamieszczonych w tomie „Stos kłopotów” i „Próżny robot”. W utworach przewijają się ciekawe postaci, takie jak genialny naukowiec, pijący na umór, bo tylko w całkowitym upojeniu tworzy machiny nie z tej ziemi, albo rodzina Hogbenów, mutantów o ciekawych zdolnościach np. do lewitacji, niewidzialności, uzdrawiania, a nawet tworzenia reaktorów jądrowych w szopie.

Z nimi związana jest historia Pughów.  Byli to wyjątkowo wredni i lubiący agresję ludzie, ale też bardzo sprytni. Ed Pugh wymógł na wujku Lemuelu Hogbenie obietnicę, że sprawi, aby ród Pughów mnożył się do końca świata. W takiej sytuacji oszustwo lub zabójstwo nie wchodziło w grę. Słowo się rzekło – kobyłka u płotu – jak mówi stare porzekadło! Jednak zagwarantowanie nieśmiertelności pospolitym zbójom takim jak Ed i Junior Pughowie, nie mogło się przecież zdarzyć. Głowa w tym Dziadka Hogbena, aby do tego nie dopuścić, jednocześnie nie łamiąc obietnicy…Sposobu przemiany wrednych Pughów w szczególnie zjadliwe mikroby, oczywiście nie zdradzę, ale zachęcam do przeczytania o tym.

Henry Kuttner uprawia fantastykę pełną humoru, szalonych postaci o dziwnych zdolnościach, wikłających się w nieprawdopodobne sytuacje i przygody. Bardzo lubię ten typ fantastyki i Państwu gorąco polecam. Warto postarać się o chwilę dobrej zabawy i obśmiać trochę wirusa, strącając mu koronę.

Wasza Biblioblogerka

Kuttner Henry, Próżny robot, sygn.. 36310/Filia nr 1 KBP, dostępna też w F.6, F.12

GALERIA
Okładka książki Henry'ego Kuttnera "Próżny robot"
Okładka książki Henry'ego Kuttnera "Próżny robot" - Okładka książki Henry'ego Kuttnera "Próżny robot"
Okładka książki Henry'ego Kuttnera "Stos kłopotów"
Okładka książki Henry'ego Kuttnera "Stos kłopotów" - Okładka książki Henry'ego Kuttnera "Stos kłopotów"