Tytuł może nieco mylić, bo ja naprawdę lubię Święta Bożego Narodzenia, a raczej czas przygotowania do nich. Lubię się „nakręcić” na tę radość, dobro, piękno (nawet lekko kiczowate). Z zapałem wieszam ozdoby w oknie, stroję mieszkanie w świąteczne drobiazgi i słucham muzyki.

   Zaczynam od tzw. „christmas-ów”, czyli piosenek i kolęd w różnych językach, ostatnio najchętniej w pięknych aranżacjach Andre Rieu i wykonywanych z orkiestrą. Słucham też z radością muzyki do baletu „Dziadek do orzechów” Piotra Czajkowskiego, a później go oglądam na wideo marząc o obejrzeniu na żywo w Teatrze Maryjskim… Dużo pięknej muzyki świątecznej można znaleźć w zbiorach Koszalińskiej Biblioteki Publicznej. Wystarczy tylko w katalogu on-line wpisać hasło „christmas” lub kolędy a ukaże się kilkadziesiąt płyt w różnych stylach,  wykonaniach, językach, od Anny Marii Jopek, przez Stanisława Soykę, Stanisławę Celińską, Grzegorza Turnaua, po soundtracki z filmów „Listy do M”. Listę zamieszczam pod tekstem.

   Nie byłabym jednak sobą, gdyby w przedświątecznym czasie nie było literatury. Zawsze jej szukam, potem umieszczam fragmenty na kartkach świątecznych. W tym roku „odkryłam” Wigilię u Borynów z powieści „Chłopi” Władysława Reymonta i uderzył mnie fakt, że mimo upływu czasu, wiele spraw, sytuacji ma ponadczasowy wymiar. Choćby przedświąteczna krzątanina i nerwowość - zupełnie taka sama jak dziś, jednak z opisu wynika, że mogli liczyć na białe święta, a u nas jest to coraz rzadsze… Warto przypomnieć sobie ten fragment choćby dla studiów porównawczych, albo zachwycić się pięknymi opisami natury, zwyczajów, tradycji, których dziś już nie kultywujemy. A może zamiast, albo prócz „Kevina…” dla odmiany przeczytamy o Lipcach i zwyczajach świątecznych ich mieszkańców… Oto mały fragment na zachętę:

 „W Wigilię przed godnymi świętami już od samego świtania wrzał przyspieszony, gorączkowy ruch w całych Lipcach (...)

W każdej chałupie, zarówno u bogacza, jak i u komornika, jak i u tej biedoty ostatniej, przystrajano się i czekano z namaszczeniem, a wszędy stawiano w kącie od wschodu snop zboża, okrywano ławy czy stoły płótnem bielonym, podścielano sianem i wyglądano oknami pierwszej gwiazdy.

Józka z Witkiem dobrze byli przemarzli, bo stali na zwiadach przed gankiem, nim pierwszą gwiazdę uwidzieli.

- Jest! Jest! - wrzasnął naraz Witek (…)

- Czas wieczerzać, kiedy słowo ciałem się stało!- rzekł Roch.

Weszli do domu i zaraz też obsiedli wysoką i długą ławę.

Siadł Boryna najpierwszy, siadła Dominikowa z synami, bo się dołożyła, aby razem wieczerzać, siadł Rocho, w pośrodku, siadł Pietrek, siadł Witek kole Józki, tylko Jagusia przysiadała na krótko, bo trzeba było o jadle i przykładaniu pamiętać.

Uroczysta cichość zaległa izbę.

Boryna się przeżegnał i podzielił opłatek pomiędzy wszystkich, pojedli go ze czcią, kieby ten chleb Pański.

- Chrystus się w onej godzinie narodził, to niech każde stworzenie krzepi się tym chlebem świętym! - powiedział Rocho.

A chociaż głodni byli, boć to dzień cały o suchym chlebie, a pojadali wolno i godnie.

Najpierw był buraczany kwas, gotowany na grzybach z ziemniakami całymi, a potem przyszły śledzie w mące obtaczane i smażone w oleju konopnym, później zaś pszenne kluski z makiem, a potem szła kapusta z grzybami, olejem również omaszczona, a na ostatek podała Jagusia przysmak prawdziwy, bo racuszki z gryczanej mąki z miodem zatarte i w makowym oleju uprużone, a przegryzali to wszystko prostym chlebem, bo placka ni strucli, że z mlekiem i masłem były, nie godziło się jeść dnia tego (…)”

Z najlepszymi życzeniami świątecznymi i noworocznymi Wasza Biblioblogerka

Lista płyt:

1.Andrea Bocelii, My Christmas

2.Michael Buble, Christmas

3.Gwiazdy na Gwiazdkę

4.Andrzej Jogodziński Trio, Opowieści wigilijne

5.Anna Maria Jopek, Dzisiaj z Betleyem

6.Kenny G., The Classic Christmas Album

7.Kolędy polskie (gitara klasyczna)

8.Kolędy w Teatrze STU

9.Listy do M.

10.Listy do M 2

11.Ewa Małas-Godlewska, Grzegorz Turnau, Witaj gwiazdo złota

12.Zbigniew Preisner, W poszukiwaniu dróg. Nowe i stare kolędy

13.Diana Ross & Supremes, Merry Christmas

14.Sia, Everyday is Christmas

I wiele innych!!!

GALERIA
okładki płyt z muzyką świąteczną
okładki płyt z muzyką świąteczną - okładki płyt z muzyką świąteczną